ITC - C

Licenční kurz
Na navazujícím kurzu ITC-C si rozšíříte svůj repertoár o výuku dovedností práce s tlakem a načasování. Osvojíte si metodiku základních skoků, dropů, bunny hopu, wheelie a manuálu. Zvládnutí těchto dovedností vám otevře dveře pro plnohodnotné instruktorování středně pokročilých a pokročilých jezdců na červených a černých trailech.  Podmínky/předpoklady:  Pro držitele Bike Licence ITC–D. Plynulá jízda na flow a kamenitých trailech do úrovně černý. Pokročilé zvládnutí dovedností jako jsou  bunny hop, skoky na lavicích, skoky a dropy, jízda po balančních lávkách. Středně pokročilá úroveň jízdy na pumptracku a ve skill centrech. Jízda po zadním kole wheelie a základy manuálu. Kontrolovaný průjezd odkloněnou a klopenou zatáčkou. (cena zahrnuje vystavení licence ITC-C, výuku našimi  profesionálními lektory)

Detail kurzu ITC-C

Kurz je určen pro úspěšné absolventy kurzu ITC–D. Vedle čtyř klíčových dovedností ITC-D se ve výcviku soustředíme na práci s tlakem a načasování. Účastníci se zde věnují technicky náročnějším prvkům, převládá jízda na trailu a nároky na účastníky a jejich dovednosti jsou vyšší. Portfolio technických prvků se rozšiřuje o metodiku základních skoků, dropů, bunny hopu, wheelie a manuálu.

 

Úspěšný absolvent ITC–C výborně ovládá výuku začátečníků. Především ale pod jeho vedením mohou středně a více pokročilí klienti efektivně směřovat k dosažení vyšší plynulosti a rychlosti jízdy na technických i flow trailech střední až vyšší obtížnosti. Umí také pracovat s náročnějšími prvky skills center a pomoci klientům zrychlit a zefektivnit jízdu na pumptracku. 

Držitelé Bike licence ITC–C jsou způsobilí pracovat jako plnohodnotní instruktoři bikových škol v bike parcích a trail centrech. Jsou vyškoleni na základě vlastního odborného úsudku samostatně volit pro efektivní výuku vhodný prostor a terén. 

 

Úspěšný absolvent získá licenci Instruktor a průvodce terénní cyklistky (ITC–C) vydanou Asociací profesionálních instruktorů a průvodců MTB z.s.

 

Licence ITC–C  se nevztahuje na vázané živnosti v oblasti Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb uvedených v Živnostenském zákoně č. 455/1991 Sb. Proto musí být instruktorská činnost absolventů kurzu D a C zaštítěna oprávněným a odborně pro výuku MTB kvalifikovaným zástupcem!

Získané způsobilosti:

Absolvent je po úspěšném absolvování kurzu připraven:

 • pracovat s pravidly bezpečnosti, řízení rizik a organizační dovednosti pro bezpečné a zábavné skupinové jízdy,
 • zvládnout  management výuky a komunikace s klienty střední a pokročilé úrovně,
 • vést výuku jízdy na trailech, pumptrack tratích, ve skill centrech a trailech střední a vyšší obtížnosti,
 • identifikovat klientovy potřeby a zvolit individuální přístup směřující k jeho optimálnímu rozvoji,
 • předvést a vysvětlit technické prvky jízdy v terénu do střední a pokročilé úrovně,
 • analyzovat s klientem jízdu a pomoci mu pojmenovat silné a slabé stránky jeho provedení,
 • navrhnout a vést odpovídající zdokonalovací cvičení,
 • provádět základní opravy, nastavení kola v terénu a rozumět běžné údržbě kol,
 • řešit nehodu v terénu a poskytnout základní první pomoc.

 

Přednášky:

 • Právo na kole
 • Anatomické, fyziologické a biomechanické základy terénní cyklistik

 

Způsob zakončení:

Zkouška se skládá ze 3 částí:

 1. Metodický výstup a technická ukázka
 2. Sportovní jízda (obsahuje dovednosti: jízda na Pumptracku, balanční lávky, těžký kamenitý trail, zatáčení v klopence a odkloněné zatáčce, nadhazování předního a zadního kola, bunny hop, skoky na lavicích a skoky a dropy v terénu)
 3. Teoretický test